Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie Poznań

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie Poznań

Jako specjaliści od zarządzania nieruchomościami chcieliśmy Państwu przybliżyć kwestię: jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Jakie kwestie należy umieścić w umowie najmu oraz jakie prawa i obowiązki posiadają najemca i wynajmujący? Odpowiedzi na te pytania oraz inne wskazówki na temat tego jak bezpiecznie wynająć mieszkanie znajdą Państwo poniżej.

Dobrze napisana umowa to podstawa

Najważniejszą kwestią gwarantującą bezpieczeństwo obu stronom kontraktu jest sprawnie sformułowana umowa. Niestety często skupiamy się na innych sprawach, takich jak kwota czy okres wynajmu, zapominając o innych zagadnieniach. By uniknąć późniejszych sporów i konfliktów, w umowie powinniśmy zawrzeć informacje na temat stanu mieszkania, zaliczki oraz jej zwrotu. Tego typu uzgodnienia oszczędzą nam nieporozumień przy odbiorze lokalu. Rozwiązanie to, jest korzystne dla obu stron kontraktu i zabezpiecza zarówno najemcę jak i wynajmującego przed wszelkimi ewentualnościami.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Jednym ze sposobów na to jak bezpiecznie wynająć mieszkanie jest sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego. To szczegółowy dokument zawierający informację na temat tego, co się znajduje w mieszkaniu np. mebli, sprzętów RTV i AGD oraz stanu, w jakim się znajdują, czyli ewentualnych śladów zużycia lub wad. Protokół powinien również określać to w jakiej kondycji są ściany czy są świeżo odmalowane czy nie. W myśl przepisów o ochronie praw lokatorów obowiązek odmalowania ścian po ustaniu stosunku najmu leży po stronie najemców. Jeśli jednak ściany nie były pomalowane przed wynajmem, najemca nie może oczekiwać, że lokator pomaluje lokal.

Prawa i obowiązki najemcy i wynajmującego

Aby bezpiecznie wynająć mieszkanie warto zawrzeć tego typu kwestie w umowie. Co może, a czego nie powinien robić z mieszkaniem lokator oraz jakie są obowiązki i prawa najemcy? Zacznijmy od tego pierwszego – po ustaniu wynajmu powinien on zostawić lokal w stanie, w jakim znajdował się on w momencie rozpoczęcia najmu. Jeśli więc jest to konieczne, powinien dokonać napraw zmierzających do dorowadzenia lokalu do stanu wyjściowego. Natomiast wynajmujący winien zapewnić najemcy dogodne warunki, umożlwiające korzystanie z wszelkich wygód mieszkania. Po jego stronie stoi także dokonywanie napraw oraz wymiana niedziałających sprzętów.

Dzięki dobrze skonstruowanej umowie, poruszającej istotne kwestie i zawierającej obustronne ustalenia można bezpiecznie wynająć mieszkanie.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.